Gazprom obawia się, że gazu z łupków może starczyć Polsce na 380 lat...

Pojawienie się analiz wskazujących na ogromny potencjał złóż gazu łupkowego w Polsce, już dawno zaniepokoiło stronę rosyjską.

16.05.2011 16:28

Jak podaje portal svpressa.ru wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Smoleńsku 11 kwietnia, choć oficjalnie dotycząca rocznicy tragedii rządowego samolotu, to jednak w rozmowie z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem poruszono także temat polsko-rosyjskich interesów gazowych. Szczegóły rozmowy nie są jednak znane. Rosjanie odnotowują też ostatnio zwiększoną pewność siebie Ukrainy, która również odkryła złoża łupków.

"Jeśli Polska wykona swój plan, to Gazprom straci rynek wart 10 mld. metrów sześciennych rocznie, a więc ponad 3 mld. dolarów" – donosi svpressa.ru. Dalej czytamy wyliczenia, z których wynika, że przy obecnym zużyciu gazu, tego produkowanego z łupków starczyłoby Polsce na 380 lat. Badania złóż są prowadzone przez U.S. ConocoPhilips w okolicach Gdańska, lecz wkrótce mają dołączyć do nich inne firmy – Exxon-Mobil, Marathon oraz Talisman Energy Canada.

"Czy prognoza uwolnienia się w 2015 roku od rosyjskiego się gazu się spełni? Nie jest to jasne, ale jedno jest pewne – Polska ma obsesję na punkcie dywersyfikacji dostaw energii" – czytamy dalej. W artykule wymienione są także inne przedsięwzięcia mające umożliwić Polsce niezależność energetyczną od Rosji, m.in.: budowa terminalu do odbioru gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Kolejnym krajem, który usilnie chce wykorzystać gaz łupkowy, aby uniezależnić się od Moskwy, jest Ukraina, która bez rosyjskich źródeł się nie obejdzie, ale "i tak może poważnie osłabić pozycję Gazpromu".

Niektórzy przypuszczają, że ocena ilości gazu łupkowego, jaki można wydobyć w Polsce, jest znacznie przesadzona i ma na celu obniżenie cen gazu rosyjskiego, jednak prezes East European Gas Analysis Michael Korczemkin temu zaprzecza. "Ocena złóż na 5,3 biliona metrów sześciennych jest podana w raporcie opublikowanym w US Energy Information Administration" – mówi. Rosyjski ekspert szacuje też, że wydobycie gazu łupkowego w Polsce byłoby tańsze niż ceny, które płaci nasz kraj za rosyjski gaz – niektórzy szacują, że wydobycie byłoby trzykrotnie tańsze.

 

Źródła: svpressa.ru, svpressa.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


AZet
18.05.2011 13:19

uuu, trzykrotnie tańsze oznacza, że wpływy do budżetu będą trzykrotnie mniejsze, uuu. To graniczy z kontrabandą, albo innym wywrotowym mysleniem. Okupanci do tego nie dopuszczą, jeszcze by im pod nosem drugie Chiny urosły. 

Niagaramylove
17.05.2011 20:24

30 lat temu byla ropa w Karlinie,mielismy sie stac szejkanatem,jak komunistyczna propaganda pieprzyla od rana do wieczora dla odwrocenia uwagi od spraw waznych,mysle ze zadne odwierty nic nie zmienia bez wczesniejszego wykopania obecnej ekipy.. 


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.