Gagauzja: zaostrzenie konfliktu z Mołdawią

Deputowani Zgromadzenia Ludowego Gagauzji przyjęli jednogłośnie oświadczenie w sprawie projektu mołdawskiej Partii Liberalnej, zgodnie z którym rumuński stanie się jednym z trzech urzędowych języków w autonomii. Tymczasem baszkan Gagauzji wezwał Turcję, Azerbejdżan i Kazachstan do współpracy w realizacji projektu „integracji obszarów tureckich” w ramach ogólnoświatowych procesów globalizacyjnych.
16.04.2013 19:33

Zgodnie z oświadczeniem Zgromadzenia Ludowego „inicjatywy podobne do tej, która zaproponowała Partia Liberalna, mają na celu świadomą destabilizację kraju”. Przedstawiciele Gagauzji oskarżyli również mołdawską partię o próbę „wyniesienia ludobójstwa do rangi polityki państwowej Republiki Mołdawii”. „Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, najpierw Front Ludowy, a następnie różnorodne liberalne partie unionistyczne z uporem zaczęły niszczyć wszystko, co związane jest z mołdawską tożsamością. Ich cel, czyli  „rumunizacja” wszystkich aspektów życia, prowadzi do konfliktu, konfrontacji i wojny domowej, jak również podziału pomołdawskiego terytorium” – podkreślają autorzy oświadczenia.

Według deputowanych prawdziwym celem projektu językowego Partii Liberalnej jest zniszczenie państwa mołdawskiego. „Zgromadzenie Ludowego Gagauzji zmuszone jest skonstatować, że wszystkie prorumuńskie i unionistyczne partie w Republice Mołdawii to ugrupowania radykalnie antyrosyjskie i antygagauskie, ponieważ Rosjanie i Gagauzi stanowią główną przeszkodę na drodze do likwidacji niepodległości Mołdawii i przyłączenia jej do Rumunii” – wyjaśniają swoje stanowisko parlamentarzyści autonomii.

Tymczasem baszkan Gagauzji Mihail Formuzal podjął starania by zainteresować problemem autonomii najważniejsze „bratnie” (bo tureckie) kraje, takie jak Turcja, Azerbejdżan, czy Kazachstan. Podczas swoich wystąpień w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa i Strategii w Stambule (25 marca) oraz Forum Gospodarczego Eurazji (również w Stambule, 11 kwietnia) Formuzal przedstawił projekt integracji krajów tureckojęzycznych w ramach koncepcji „słowiańsko-tureckiej Eurazji, która powinna powstać w wyniku politycznego i gospodarczego partnerstwa pomiędzy Federacją Rosyjską a Republiką Turcji”.

Być może aktywność Formuzala związana jest z jego problemami w samej autonomii. Część deputowanych chciałaby odwołać go z funkcji w związku z zaniedbaniami w badaniu sprawy nielegalnego przywłaszczenia środków z puli pomocy humanitarnej dla Gagauzji (przekazywanej również przez Turcję). Odsunięty od władzy, w związku podejrzeniami o defraudację publicznych środków, były baszkan (lata 1999-2002) Dumitru Croitor ocenia, że inicjatywa grupy parlamentarnej oznacza dla Gagauzji „początek wojny politycznej”, która może mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie autonomii.

Źródło: turkist.org, regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.