Chińskie projekty w Azji Środkowej

Ostatnie dni przyniosły kilka informacji na temat chińskiej aktywności w krajach Azji Środkowej. Przedstawiamy niektóre z nich.
24.01.2013 9:11

Dwudziestego pierwszego stycznia minister rolnictwa i melioracji Kirgizji Czyngysbiek Uzakbajew poinformował o rozmowach z przedstawicielami chińskich przedsiębiorstw, które gotowe byłyby zrealizować projekt budowy dużego zakładu produkcji nawozów mineralnych dla kirgiskich odbiorców. Roczne zapotrzebowanie na te artykuły w Kirgizji wynosi około trzystu czterdziestu tysięcy ton. Obecnie większość sprowadzana jest z Uzbekistanu (około dwustu tysięcy ton). Kirgizi chcieliby jednak uniezależnić się od swojego sąsiada, m.in. ze względu na nieuregulowane ostatecznie kwestie graniczne (np. powtarzające się incydenty w enklawie Soch). „Istnieje zatem pilne potrzeba budowy własnego zakładu produkcji nawozów. Chińczycy wyrazili gotowość udzielenia pomocy w tym zakresie. Potrzebują jednak gwarancji rządowych ze strony władz Kirgizji” – poinformował minister.

Dwudziestego drugiego stycznia minister energetyki i przemysłu Tadżykistanu Gul Szerlali spotkał się z ambasadorem Chin w tym kraju Fan Xiang Junem. Omówiono m.in. zasady współpracy dwustronnej w rozwoju przemysłu lekkiego, w szczególności zaś stworzenia tadżycko-chińskiej spółki zajmującej się przetwarzaniem bawełny. Dyplomata zapowiedział podjęcie rozmów z przedstawicielami chińskiego przemysłu włókienniczego co do możliwości realizacji tego projektu.

Najistotniejsze ustalenia zapadły jednak podczas odbywających się tego samego dnia obrad dziesiątej kazachsko-chińskiej komisji ds. rzek transgranicznych. Przedstawiciele obydwu krajów porozumieli się co do wspólnej budowy konstrukcji zabezpieczających na kilku rzekach przebiegających przez terytorium Chin i Kazachstanu, m.in. Khorgos. Ustalono również, że do 2014 r. zakończą się prace nad oceną zasobów wodnych obydwu krajów, co zaowocować ma podpisaniem w 2015 r. umowy w sprawie podziału wód pomiędzy Pekinem a Astaną. „Rozmowy odbywały się w przyjaznej atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania. Obie strony odnotowały postęp w rozwoju wzajemnych stosunków polityczno-gospodarczych” – ocenili przedstawiciele rządu Kazachstanu.

 

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.