„Cesarzowa” Merkel na wokandzie, prawda o początkach KOR-u, artykuł o prof. Wieczorkiewiczu...

Biorąc do ręki 102 numer Dwumiesięcznika ARCANA nie wiadomo od czego zacząć lekturę. Oko Czytelnika przykuwa szereg doskonałych i aktualnych tekstów, trudno by też wyłuskać perły najnowszego numeru, pozostaje więc przeczytać ten numer od deski do deski.

30.12.2011 20:46

Trochę historii

Spójrzmy na wspomnienie dr. Sławomira Cenckiewicza o prof. Pawle Wieczorkiewiczu. Naukowiec nie tylko przypomina sylwetkę znakomitego historyka, ale też opowiada pokrótce dzieje jego opluwania, sens jego metamorfozy („Jak Szaweł stał się Pawłem”) i podstępów salonu zmierzających do dyskredytowania człowieka, który, owszem, pochwalił Davida Irvinga, lecz mało osób wie z jakiego powodu.

Także jednym haustem połyka się fragmenty mającej się niebawem ukazać książki „Nieznana historia KOR”, w której z cienia wychodzą takie postacie jak Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Ludwik Dorn, czy Jan Olszewski, których historia została w wielkiej mierze zawłaszczona przez „komandosów” spod znaku Adama Michnika i Jacka Kuronia. Wreszcie możemy się przekonać jak wielki był wkład 1 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej im. Romualda Traugutta w budowaniu prawdziwej opozycji antykomunistycznej. W tematyce lat 70. utrzymuje nas Marcin Węgliński opisując dzieje „przywódcy Grudnia '70 w Gdyni” Edmunda Hulsza i jego nie do końca jasnej przeszłości.

Ciśnienie podnosi także odpowiedź Antoniego Dudka na zarzuty Filipa Musiała do „Osobistej historii IPN”, krótka, ale dosadna i pełna stanowczych sformułowań.

Małgorzata Żaryn w swoim artykule rysuje obraz polskiej historii (głównie I RP), jaki wyłania się z lektury szkolnych podręczników. Oj tak, Redakcja Portalu także starała się zwrócić uwagę na problem przekłamań poprzez organizowanie ANTYKONKURSU, lecz historyk pokazuje nam całe spectrum rażących uproszczeń, przez które przechodzą całe pokolenia Polaków.

Trochę zagranicy

Na całkowitą uwagę zasługuje napisany przez Tomasza Gabisia życiorys Angeli Merkel, „cesarzowej Europy”, w którym dość często przewijają się czerwone sztandary, dziwne fakty „zniknięcia” doktoratu obecnej kanclerz czy wreszcie epizod ze Stasi, wokół którego rozbrzmiała pseudodyskusja w polskich mediach, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Także wywiad Dariusza Kałana z węgierskim historykiem Andrásem Ráczem ukazuje przebieg reform Victora Orbana bez nadętej propagandy żadnej ze stron politycznych sporów. Właściwie stały już respondent z Brukseli, Ryszard Czarnecki, raczy nas opisem tendencji w Unii Europejskiej i żałosną reakcją naszych rodzimych „elit”....

Trochę literatury

Wstęp prof. Andrzeja Nowaka zamieściliśmy jeszcze w grudniu, wkrótce też pojawią się fragmenty jednego z artykułów, jednak aby odbyć prawdziwą ucztę, to ze 102. numerem periodyku trzeba zapoznać się od pierwszych do ostatnich stron.

Trudno nie zachęcić do zapoznania się z „Nowościami z prawej półki”, na której znajdują się nie tylko klasycy (lub książki o nich) tacy jak Ortega y Gasset, Joseph de Maistre, Erik von Kuhnelt -Leddihn, czy Eric Voegelin ale i skarby wśród książek historycznych. We fragmencie powieści Stanisława Srokowskiego „Barbarzyńcy u bram” z łatwością rozpoznamy czołowych przedstawicieli salonu, rodem z Łysiaka czy Wildsteina, najnowszą poezją raczy nas niezrównany Krzysztof Koehler, a Wojciech Wencel przemawia do nas słowami ze swojego występienia podczas wręczania nagrody im. Józefa Mackiewicza. Przewija się i Czesław Miłosz, i Anthony Daniels (znany jako Theodor Dalrymple) oraz zapomniany historyk i publicysta ks. Walerian Meysztowicz.

Wstęp prof. Andrzeja Nowaka zamieściliśmy jeszcze w grudniu, wkrótce też pojawią się fragmenty jednego z artykułów, jednak aby odbyć prawdziwą ucztę, to ze 102. numerem periodyku trzeba zapoznać się od pierwszych do ostatnich stron.

Redakcja Portalu ARCANA


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowy podwójny 157-158 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 156 numer Dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 155 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Nowy 154 numer dwumiesięcznika ARCANA!

Komentarze (3)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Pawel
26.02.2012 3:39

kiedy będzie można zamówić nr 102 w księgarni internetowej?

gość
17.01.2012 16:02

Właśnie, może ktoś w końcu przybliży sylwetkę p. Czarneckiego z Wrocławia? Facet jest niezatapialny, czy co?

Łukasz
01.01.2012 13:18

Nie ufam nikomu kto był w drużynie A. Leppera.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.