Arcana na II Kongresie Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski

W Krakowie na wydarzeniu doniosłym dla polskiej nauki historycznej „Arcanów” nie mogło zabraknąć!

12.09.2012 11:52

W dniach 12-15 września odbywa się w Krakowie II Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.

Zapraszamy na targi książki historycznej, które odbywają się w budynku Auditorium Maximum na ulicy Krupniczej 36 (13-15 września). Na stoisku Arcanów, nr 36 będziecie mogli Państwo kupić najnowsze książki Wydawnictwa w promocyjnych cenach.

Spośród licznych debat i wykładów (cały program tutaj: www.secondcongress-krakow.pl) zachęcamy do uczestnictwa w sesji Instrumenty ekspansji mocarstwowej w Europie Środkowej moderowanej przez dr. hab. Marka Ferenca i prof. dr. hab. Andrzeja Nowaka. Uczestnikiem sesji będzie m.in. autor Arcanów, prof. Richard Butterwick z Londynu (z wystąpieniem na temat: Czynnika wyznaniowego w rozbiorach Rzeczypospolitej, a także wybitni naukowcy:

Michaił Dmitrijew (Moskwa), Czynniki konfesyjne ekspansji mocarstwowej w XVII w. (Rzeczypospolita Polska i Rosja w porównaniu)

Konstantin Erusalimskij (Moskwa), Cesarz Prus brat cesarza Augusta w propagandzie rosyjskiej i antyrosyjskiej II połowy XVI w.

Natalia Jakovenko (Kijów), Idea pierworódstwa Roksolanów we "wspólnej sarmackiej ojczyźnie" jako swoisty opór ekspansji mocarstwowej

Andrej Januškevič (Mińsk), Udział Wielkiego Księstwa Litewskiego w wojnie inflanckiej - wymuszony krok, czy mocarstwowe ambicje?

Gediminas Lesmaitis (Wilno), Możliwości obronne Wielkiego Księstwa Litewskiego w II połowie XVI w.

László Tapolcai (Budapeszt), Mit ekspansji – ekspansja mitu. Średniowieczne mity ekspansji terytorialnych i spojrzenie na nie w nowoczesnych historiografiach narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Hacer Topaktaş (Ankara), Czy istnienie Polski było niezbędne dla przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej w XVIII w.? Spojrzenie z perspektywy Imperium Osmańskiego

Hans-Jürgen Bömelburg (Gießen), Instrumenty ekspansji mocarstwowej: Rzeczpospolita w kontekście porównawczym (Rzesza, Habsburgowie, Szwecja) 

 

Takie przedsięwzięcia nie odbywają się co dzień – serdecznie zapraszamy!


Ostatnie wiadomości z tego działu

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Odszedł Leszek Elektorowicz (1924-2019)

Spotkanie autorskie z Wiesławem Helakiem!

Tadeusz Kościuszko. Bohater wciąż aktualny

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.