Ambitne plany Azerbejdżanu – czy Polska odpowie?

Zastępca wiceprezydenta Państwowej Kompanii Naftowej Azerbejdżanu (SOCAR), Witalij Bejlerbekow, przedstawił azerskie plany dotyczące rozwoju eksportu surowców energetycznych do Europy Wschodniej.

05.06.2011 10:48

Bejlerbekow złożył sprawozdanie z działalności SOCAR w ostatnich latach. Okazuje się, że Azerbejdżan rozwinął sprzedaż surowców energetycznych przede wszystkim na rynek… śródziemnomorski (45 procent) oraz północnoamerykański (20 procent). Dopiero teraz, SOCAR rozpoczyna ekspansję do państw basenu Morza Czarnego oraz Europy Wschodniej.

Kluczowym w tym względzie, według Bejlerbekow, jest porozumienie z Ukrainą. „Następnie będziemy mogli wejść na rynek Białorusi, a dalej – do rynków Republiki Czeskiej, Słowacji i Węgier. Plany te zostaną zrealizowane do 2015 r.” – podkreślił wiceprezydent SOCAR-u.

Obecnie Azerowie budują sieć stacji benzynowych w Gruzji, Rumunii oraz na Ukrainie. Rozwijają także eksport surowców do Turcji, Iranu a także… do Rosji.

Można się zapytać co w tym kontekście z Polską? Bejlerbekow wymienia nasz kraj jako zainteresowany rozwojem „euroazjatyckiego korytarza transportu surowców energetycznych”.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.